Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego: zachęcamy do przekazania nam 1% podatku: Nasz KRS - Nr 0000289067

 

Opis bieżących wydarzeń :)

Seminarium Kliniczne, 21 listopada

21 listopada odbędzie się  Seminarium pt. Od praktyki do teorii i z powrotem (w skrócie OPDT) w formule hybrydowej w godzinach: 11.00-14.30

Będziemy kontynuować studia i dyskusję w oparciu o tekst Erica Laurent'a pt. Effets corporels de la langue. Argument.

Tekst  jest zarówno przygotowaniem się do kolejnego bo XIX Kongresu NLS pt. Effetscorporels de la langue ( 22-23 maja 2021, Ghent), poprzedzonego seminarium Nouage przygotowującym do Kongresu  (Kraków 5-6 grudnia 2020) jak i ponadczasową inspiracją do pomyślenia na temat efektu  języka, które uderza w ciało (événement)  i związaną z tym jouissance.

Kto z Państwa miałby ochotę na początku spotkania zabrać głos w formie komentarza, zapytania, zakwestionowania to proszę do o zgłaszanie do  takiej chęci do dnia 16 listopada. na adres: kolokrakowskie@poczta.onet.pl

Wówczas w szczegółowym programie pojawi się taki zapis.

Tekst został przetłumaczony na j. polski i jest dostępny dla osób, które od tego  spotkania  chcą uczestniczyć w tym seminarium i zgłoszą akces na pocztę Koła oraz wniosą opłatę.

Wszelkie detale organizacyjne – w zakładce Detale Kliniczne

pozdrawiam i serdecznie zapraszam,  Alina Henzel-Korzeniowska

Seminarium XVII Odwrotna strona psychoanalizy 18 października, niedziela, 11.00-15.00  

Koło Krakowskie Psychoanalizy NLS serdecznie zaprasza 18 października br do udziału w kolejnym seminarium opartym na XVII seminarium J. Lacana pt. Odwrotna strona psychoanalizy. Lacan prowadził to seminarium w latach 1969-1970. Tekst został opublikowany w 1991 roku (wyd. Seuil).

Seminarium będzie się odbywać raz w miesiącu (niedziela) w godzinach 11.00-15.00 wraz z częścią kliniczną. Studiowanie seminarium zawierające 13 rozdziałów zajmie nam około 13 miesięcy z racji zachowania reguły kształcenia: jeden rozdział na jedno spotkanie. Tekst będzie tłumaczony jak dotychczas przez panią Annę Turczyn a tłumaczenia ustne podczas seminarium zapewni nam pani Maryla Zaborska. W październiku omawiamy rozdział I i II.

Detale organizacyjne: wysokość opłat, zasady udziału stałego i incydentalnego są  w - zakładce - Regulamin  dla  XVII seminarium - kliknij

Tytuł seminarium Lacan wywodzi ze swojego wcześniejszego tekstu "De nos antecedents" zamieszczonego w Ecrits 1966 roku. Intencją Lacana w seminarium XVII było zaprezentowanie odwrotnej strony psychoanalizy. W procesie analitycznym jest jakaś część, która dotyczy dyskursu pana, który jest również dyskursem nieświadomego. To właśnie ten dyskurs stanowi odwrotność dyskursu psychoanalizy a raczej dyskursu psychoanalityka.

W części klinicznej przypadek będzie prezentować

 Bardzo proszę o zgłaszanie chęci swojego uczestnictwa na adres Koła Krakowskiego kolokrakowskie@poczta.onet.pl lub do koordynatora seminarium Arka Garczyńskiego garek1@poczta.onet.pl. dopiero po zgłoszeniu i zadeklarowaniu uczestnictwa stałego lub okazjonalnego zostanie przesłany tekst nad, którym będziemy pracować.