Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego: zachęcamy do przekazania nam 1% podatku: Nasz KRS - Nr 0000289067
 
 
 

Seminarium o Lęku i Trwodze. Podsumowanie

 

W najbliższy weekend, tj. 6-7 grudnia odbędą się dwa ostatnie spotkania w ramach 2.5 letniego Seminarium O Lęku I Trwodze (w skrócie SOLIT) w oparciu o X seminarium J. Lacana pt."l'Angoisse", przetłumaczonego w całości przez Annę Turczyn.

Zapraszamy stałych bywalców, ale też osoby, które dopiero teraz mają chęć posłuchania jaka jest funkcja lęku w kontekście różnych fenomenów psychicznych człowieka.

Miejsce: Kraków siedziba Kola , ul. Biskupia 10/11

Program:


6 grudnia 2014:
11.00-14.00: Guy Trobas skomentuje rozdział 23 sem "l'Angoisse" 14.00-14.30: przerwa
14.30- 15.30: część kliniczna (prezentuje A. Henzel-Korzeniowska) z dyskusją.

7 grudnia:
9.30-11.00 Marie Helene-Doguet Dziomba skomentuje ostatni, 24 rozdział.
11.00-12.30. A na koniec zamiast części klinicznej odbędzie się resume. gdzie każdy z uczestników będzie mógł podzielić się refleksją, zadać pytanie, odnieść się do najbardziej interesującej go kwestii w tym gęstym pojęciowo seminarium.


Sprawy organizacyjne:
1. Wcześniejsze przesłanie przetłumaczonego na j. polski rozdziału możliwe dla osób deklarujących chęć uczestnictwa, i które wniosą opłatę z wyprzedzeniem.

Nr konta: 14 1240 1431 1111 0000 1046 5486 - Bank PKO SA. Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej, 31-144 Kraków, ul. Biskupia 10/11 z dopiskiem: "SOLIT i numer rozdzialu seminarium".

2. Osoby płacące na miejscu w dniu seminarium tekst tłumaczenia otrzymają w terminie późniejszym. W tej sprawie można kontaktować się ze Skarbnikiem Koła - Anną Skriwan - ankaskr@op.pl .

3. Opłaty. W grudniu mamy dwa spotkania pod rząd. Opłaty za jedno spotkanie

UCZESTNICY STALI i zdeklarowani;

Członkowie kół - KK i KW - oraz doktoranci - 70 zł

osoby spoza kół - 90 zł

studenci studiów dziennych (z aktualną legitymacją) - 60 zł

UCZESTNICY INCYDENTALNI płacą - jak w kategoriach powyżej o dodatkowe 20 zł, odpowiednio - 90 zł, 110 zł i 80 zł Szczegółowych informacji o płatnościach udziela skarbnik Kola: Anna Skriwan: ankaskr@op.pl

4. Zaświadczenia.
Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany otrzymaniem zaświadczenia za udział w seminarium to proszę o zgłoszenie się do Doroty Henzel:
d.henzel@interia.pl

Całość seminarium to 27 spotkań co daje 121.5 godzin. Zgodnie z regulaminem uczestniczenie w 80% spotkań i opłacenie pozostałych nieobecności daje możliwość otrzymania zaświadczenia za całość seminarium. W pozostałych sytuacjach wykazana będzie ilość godzin rzeczywiście odbytych i potwierdzonych płatnościami.

Udział w tym seminarium ma oprócz walorów poznawczych ogromną wartość kliniczną i jest ważnym elementem dla formowawania się na psychoanalityka w podejściu lacanowskim.

Ale też zaświadczenie z tego seminarium jest ważnym dokumentem dla osób starających się o pracę, staże kliniczne i wolontariat w różnych placówkach, w których pracuje się z pacjentem

Listopad 2014

 

 

VII seminarium Nouages NLS w Polsce pt. "Momenty kryzysu"

 

22-23 listopada 2014

 

  


W imieniu Koła Krakowskiego i Warszawskiego Psychoanalizy NLS zapraszamy do wzięcia udziału w VII seminarium Nouages NLS w Polsce pt. "Momenty kryzysu", które stanowi merytoryczne wprowadzenie do tematyki XIII Kongresu New Lacanian School (9-10 maja 2015, Genewa). W załączeniu plakat na tę okoliczność. 
 
Tematyka seminarium jest reakcją psychoanalityków lacanowskich na kryzysy natury społecznej, politycznej, finansowej, naukowej w wymiarze światowym i na skalę polską. Kryzysy,  które czynią jakiś ślad na psychice ludzkiej. Współczesny człowiek próbuje wypracować swoją odpowiedź na te zjawiska. W gabinecie psychoanalitycznym, w miejscu w którym podmiot  może o tym mówić swobodnie  i szukać subiektywnego  rozwiązania - znajdujemy tego echa.

W tekście Gila Caroza pt. "Momenty kryzysu"  szerzej na ten temat: Termin seminarium: 22-23 listopada 2014 

Miejsce: aula V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego,ul. Studencka 12, Kraków

Ramy czasowe: 
 
Sobota:

12.30-13.00 rejestracja
13.00-15.00:  Teoretyczne wprowadzenie: Yves Vanderveken (prezydent NLS) i Lilia Mahjoub(v-ce prezydent NLS)
 
15.00-16.00  lunch 
 
16.00-18.00 część kliniczna: Anne Beraud (sekretarz NLS) i Grażyna Skibińska
18.00 -19.00 - Kryzysy w Polsce: refleksje członków Kół (Barbara Kowalów, Grażyna Skibińska, Alina Henzel-Korzeniowska, Magda Nawisielska)  oraz dyskusja ożywiona 
19.15 - 20.30 Spotkanie członków Koła Krakowskiego i Warszawskiego NLS - sprawy instytucjonalne. 

kolacja 20.45
 
Niedziela: 
 
9.00-11.30 Dyskusja w oparciu o tekst J. Lacana: «Il ne peut pas y avoir de crise de la psychanalyse". W dyskusji udział wezmą: Małgorzata Gorzula, Tomasz Godlewski, Ewa Buchowiecka.Kwestie organizacyjne: 

1. Rejestracja
- zgłoszenia pisemne: kolokrakowskie@poczta.onet.pl lub zgłoszenie przed rozpoczęciem Seminarium.
- wpłata na konto Koła:   14124014311111000010465486
Krakowskie Koło Psychoanalizy NLS, ul. Biskupia 10/11,  31-144 Kraków, z dopiskiem: "VII seminarium Nouages".

2. Opłaty (160 zł, 130 zł-członkowie Kół, 70 zł- studenci). Opłata obejmuje: tłumaczenie na j.polski i przerwy kawowe. 

3. Wydajemy zaświadczenie. Osoba odpowiedzialna Dorota Henzel: d.henzel@interia.pl

4. Posiłki: 
- Lunch w Meho Cafe, ul. Krupnicza 26 - miejsce z dobrą energią, bardzo lubiane przez Krakowian, łączące w sobie cechy kawiarni i restauracji, gdzie można zjeść śniadanie, lunch. 

- Kolacja w sobotę w restauracji CK Dezerter, ul. Bracka 6 


Osoby chętne do wspólnego biesiadowania  proszę o zgłoszenie się do Małgorzaty Rogozik  gosia258@gmail.com
 
  z podaniem informacji jaki rodzaj posiłku: wegetariański lub mięsny w terminie do 16 listopada.
 

Alina Henzel-Korzeniowska

 

 

 

 

 Październik 2014

 

 

1. Seminarium pt. "Logiczny powrót do kartelu".

 

W związku z ożywieniem idei studiowania psychoanalizy lacanowskiej również poprzez pracę w  kartelu  Koło Krakowskie zaprasza  26 października 2014 (niedziela) w godzinach 11.00-14.00 do siedziby przy ul. Biskupia 10/11 na seminarium pt. "Logiczny powrót do kartelu".

 

Program:

 

11.00-12.00:  Wykład: "Fenomen grupy okiem Lacana",  Serge Dziomba

12.00-12.30:  Komentarz: Magda Nawisielska i Alina Henzel-Korzeniowska

 

12.30 -12.45  przerwa

 

12.45 -13.30  Dyskusja ożywiona

13.30 -14.00  Czas na przymiarki do kartelu 


 

Oplata: 40 zł, 30 zł (członkowie Koła), 20 zł-studenci


 

Poniżej więcej informacji organizacyjnych o kartelu:

 


W ramach zarządu zostały wznowione wysiłki aby zachęcić nas do pracy w kartelach.

Dyskusja  nad określonym zagadnieniem w 5 osobowej grupie, która spotyka się w czasie i z regularnością uzgodnioną między sobą, jest kapitalną formą studiowania psychoanalizy lacanowskiej. Praca w kartelu, nie zaniedbując innych form takich jak własna psychoanaliza, udział w seminariach, poddawanie się superwizji, jest tym co nas wyróżnia spośród innych podejść psychoanalitycznych i psychoterapeutycznych. 

Czym jest kartel? Definicja opracowana przez Despinę Andropouolu a przetłumaczona z j.ang przez Magdę Nawisielską jest w załączniku. 


I.  Magda Nawisielska  jest osobą zbierającą informacje o tworzących się kartelach i będzie też w kontakcie z panią Sophie Marret - Maleval, osobą odpowiedzialną za pracę karteli w New Lacanian School. Inicjatywa tworzenia kartelu pochodzi od każdej osoby stawiającej sobie ważne pytanie; zarząd Koła oraz Magda N. pełnią tylko funkcję wspierająca poprzez udzielanie koniecznej informacji. Fenomen pracy w 5 osobowej grupie 


II Praktyka tworzenia kartelu: 

1. Każdy kto jest zaciekawiony jakimś tematem zaprasza do pracy pozostałe osoby. 

2. Można też zgłosić się do Magdy N, która pomoże rozpowszechnić pomysł poprzez media Koła. Jej adres mailowy:  magda.nawisielska@gmail.com 

3. W kartelu mogą pracować osoby spoza Koła lecz przynajmniej jedna osoba jest członkiem Koła. Mam nadzieję, że członkowie Koła, którzy mają dobre doświadczenie w pracy kartelowej nie odmówią pomocy/udziału tym, którzy mają mniejsze lub żadne doświadczenie w tym zakresie.  

4. Kartel pracuje maksymalnie przez dwa lata

5. Przedmiotem pracy karteli mogą być:

-  zagadnienia  fundamentalne dla psychoanalizy lacanowskiej,  czyli teksty Freuda oraz  Pisma i  Seminaria Lacana. 

- sprawy kliniczne

- kwestie odnoszące się do szeroko pojmowanej kultury/cywilizacji

Na stronie NLS www.amp-nls.org jest bardziej szczegółowy wykaz zagadnień. 

6. Kartele rozpoczynające pracę informują Magdę N. o tym wydarzeniu.  

7. Kartele, które już okrzepną w formowaniu się  proponuję dopiero wtedy rejestrować się na stronie NLS. Pod koniec roku NLS aktualizuje listę karteli. Tak więc jeśli jakiś kartel chce być zarejestrowany musi  do końca grudnia każdego roku wysyłać aktualną informację. 


III. Historia karteli w Kole Krakowskim

1. Nasze Koło ma dość bogatą historię pracy kartelowej. Na przestrzeni prawie 20 lat funkcjonowania Kola pracowało  kilkanaście karteli. 

2. W 1995 roku pani Barbara Gorczyca zawiązała pierwszy kartel i dotyczył on tłumaczenia z j.francuskiego tekstu J. Lacana, tzw.  Raportu  Rzymskiego, "Funkcja mowy i mówienia" 

3. Możemy odtworzyć historię karteli w Kole w oparciu o informację osób, które brały udział w pracy kartelowej 

4. Aktualnie pracują dwa kartele:

- "Lektura tekstu J.A. Millera " Nous sommes tous ventriloques". Należą do niego: Agnieszka Chojnowska (plus jeden), Urszula Krzyżewska, Dorota Parnowska Małgorzata Pietrusiak


- "Wobec struktury perwersji" .Skład:  Antoni Grzybowski, A. Henzel-Korzeniowska, Damian Janus, Anna Turczyn , Isabella Traczyk (plus-jeden)


IV. Zarząd rozważa coroczne spotkanie karteli w celu wymiany informacji co do tematyki oraz spraw organizacyjnych. 


VI. Tworzące się kartele: 

1. Funkcja dowcipu w dyskursie psychoanalitycznym w oparciu o tekst Z. Freuda pt. "Dowcip i jego stosunek do nieświadomości", dorobek pisarski W. Gombrowicza i inne. Są dwie osoby: Alina HK (animator), Dariusz Szymor. opracowanie Alina Henzel-Korzeniowska

 

2.  Punkt Konsultacyjny, w ramach którego można:

 

-  przedyskutować określony tekst przygotowujący  do konkretnego seminarium/konferencji/kongresu  

- skorzystać z zasobów biblioteki (osoby spoza Koła jedynie na miejscu) 

- uczestniczyć w dyskusji klinicznej przedstawiając fragment swej pracy (to nie jest superwizja w ujęciu lacanowskim!)  

- spotkać się z zarządem Koła

 

Miejsce: Kraków, ul. Biskupia 10/11 (siedziba Koła), dwa poniedziałki w godzinach: 19.00-21.00

13 października dyskusja przygotowująca do XXIV sem NLS w Poznaniu w oparciu o tekst Gila Caroza pt. Argument do XIII Kongresu NLS "Momenty kryzysu"

20 pazdziernika:  rozmowa  na temat kryzysów w Polsce z perspektywy psychoanalizy lacanowskiej. Jest to dyskusja przygotowująca do VI seminarium Nouages, ktore odbedzie się w Krakowie 22-23 listopada 2014.   

 

Punkt Konsultacyjny funkcjonuje od 2009 roku.

Wstęp bezpłatny i formuła spotkania o charakterze otwartym. 

Pomysłodawcą i koordynatorem jest Małgorzata Gorzula.

 

 

 

 
2-letnie Seminarium
formacyjne o psychozach
 
ZAPRASZAMY  do wspólnej pracy w ramach comiesięcznych spotkań Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS

 

Koordynatorem seminarium jest Agnieszka Chojnowska: achojnowska@hotmail.com 
 
 
 
Kolejne spotkanie w tym cyklu - 23 października 2010-sobota
 
Program: 
11.00- 13.30: komentarz Guy Trobas (psychoanalityk AP, AME, członek NLS i ECF)  do tekstu J. Lacan  "Le Séminaire, Livre III, Les Psychoses". rozdział: VII.
13.30 - 14.00: przerwa na kawowa
14.00-15.00. część kliniczna -prezentacja przypadku
 
Miejsce:
siedziba Koła - ul. Biskupia 10/11 (przecznica od ul. Krowoderskiej). 
uwaga: Koło zmieniło siedzibę; w tej samej kamienicy lecz na drugim piętrze i wejście od podwórka
 
 
tłumaczenie na język polski
 
Koszt seminarium:
za każde spotkanie wynosi: nowe osoby – 50 zł, członkowie Kół – 35 zł , studenci – 25 zł.
Osoby zdecydowane na udział w całym cyklu seminaryjnym wnoszą opłatę pełną lub rozłożoną na maksymalnie 3 raty (9 spotkań x koszt wg stawek podanych wyżej). Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na ręce Skarbnika Koła, Małgorzaty Gorzuli, lub na konto Koła:
PEKAO SA I/O Kraków, Rynek Główny 31
Numer konta: 14124014311111000010465486,
Koło Krakowskie Psychoanalizy NLS,
ul. Biskupia 10/7, Kraków, z dopiskiem: "seminarium o psychozach

 
W roku 2010 studiujemy teorię Jacques’a Lacana dotyczącą psychoz. Seminarium o psychozach stanowi element kształcenia psychoanalityka, ale też  jest jedną z wielu aktywności ułatwiających proces wstępowania do naszego Stowarzyszenia – Koła Krakowskiego.

Seminarium jest również ukłonem Szkoły w kierunku wszystkich pragnących wstąpić na tę fascynującą drogę. Osoby zainteresowane takim profilem formacyjnym deklarują się mailowo, pisząc na adres Koła: 
kolokrakowskie@poczta.onet.pl
 
Zaczynamy 24 stycznia 2010 r. (niedziela, godz. 11.00) od Seminarium III Psychozy” (1955-1956) J. Lacana – rozdz.1 „Wprowadzenie do kwestii psychoz” („Introduction   a la question des psychoses”) [J. Lacan, Le Séminaire, Livre III, Les Psychoses, 1955-1956, Seuil, 1981].
Tekst ten jak i następne, nad którymi będziemy pracować, jest w posiadaniu Koła w wersji oryginalnej i w polskim tłumaczeniu. Otrzymają go osoby, które zadeklarują  swój udział w całym seminarium potwierdzając to stosowną opłatą.
 
Kolejne spotkania prowadzone pod opieką Serge’a Dziomby odbędą się w następujących terminach: 14 lutego, 21 marca, 11 kwietnia, 29 maja, 20 czerwca, 19 września, 23 października, 20 listopada. Przewidujemy, że niektóre seminaria poprowadzą również inni psychoanalitycy Szkoły Lacanowskiej, między innymi: Marie-Helene Doguet-Dziomba, Guy Trobas.
 
Po zakończeniu każdego spotkania będzie można otrzymać zaświadczenie Koła o udziale w spotkaniu. Zaświadczenie o odbyciu całego szkolenia wymaga uczestnictwa we wszystkich spotkaniach i będzie ono wydawane po zakończeniu szkolenia.
 
 
 
W imieniu Zarządu Koła
Alina Henzel-Korzeniowska
 

 

Zapraszamy na spotkania organizowane na:

ul. Poselska 9 w siedzibie Klubu "Zaułek" w Krakowie

Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 10.00 w soboty przed czwartą niedzielą miesiąca trwają do godziny 15.00

 

W związku z przygotowywaniem XII Dni Naukowych, w tym roku zajmujemy się zagadnieniami wokół tekstów Od Freuda do Lacana dot. Przeniesienia w psychoanalizie.

 

 

Kolejne terminy w 2007 roku:

 

 

27 stycznia - Barbara Gorczyca

24 lutego - Marie-Hélene Doguet-Dziomba

23 marca - Serge Dziomba

14 kwietnia - Barbara Gorczyca

26 maja - Serge Dziomba

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestniczenia w organizowanych przez Koło Krakowskie otwartych spotkaniach, na których bedą odbywać się "Studia pism lacanowskich" prowadzone pod kierunkiem psychoanalityków z Francji.

 

"Nota o dziecku" tłumaczenie 1
"Nota o dziecku" tlumaczenie 2

 

Présentation de la "Note sur l'enfant" de Jacques Lacan
Par Serge Dziomba

 

Prezentacja "Noty o dziecku" Jacques'a Lacana przez Serge'a Dziomba

 

L'ENFANT SYMPTÔME, LE SYMPTÔME DE L'ENFANT - Déterminisme et liberté de l'enfant en psychanalyse par Guy Trobas

 

DZIECKO SYMPTOM, SYMPTOM DZIECKA - Determinizm i wolność dziecka w psychoanalizie - artykuł przewodni do XI Dni Naukowych KKESP - przez Guy Trobas